Jdi na obsah Jdi na menu
 


2022_08_06_Ohrazenice

Vodárenská věž Ohrazenice

 

Nad ránem mne budí zběsilé bubnování hustého deště na parapet, Hmmm, tejden pěkně a právě před návštěvou Ohrazenic leje... takže ještě na chvilku do pelechu.

V půl sedmé prší stále, i když už mírně. Takže dávám odjezd na osmou. Už jenom mží, takže posun na 08:30. Ještě krápe, ale radar slibuje že sajrajt táhne k jihovýchodu a vyklidí pole. Takže riskuju a start.

Protože času není nazbyt, odvrhnu zásadu vyhnout se dálnici jak to jen jde a najedu D10. Sice trochu ziminka a značně fučí, naštěstí před Brandýsem už je sucho a začíná se objevovat sem tam modro.

Za Boleslaví je čas už přízniv, tedy sjedu z D10 a už v pohodě pokračuji na Turnov po souběžné "staré" liberecké. U paty rozhledny stavím lehce po půl, kolega Alone je již tady.

Do desáté (a i po ní) se nikdo z Motorkářů nad 60 nedostaví, tedy jsme zde v minimální sestavě dvou. Zdá se, že industriální zajímavosti netáhnou, asi kdyby tady byla kávička či tak něco, tak by se zde pár "motodědků" objevilo :-).

No nic, před desátou se objeví dvojice příjemných průvodkyň, před vchodem je již docela slušný dav zájemců o prohlídku. Nejprve krátký výklad a pak již vzhůru proskleným tubusem. Protože věž není primárně rozhledna, schodiště je přesně šité na jednomužnou obsluhu, takže vyhýbající se protijdoucí si zažijí dosti intenzivní tělesný kontakt. Obzvláště my, kteří jsme nebyli líní se pořádně najíst a jsme navlečeni v motobundách, zde působíme jako příslovečný špunt ve flašce, s čehož mají občas protijdoucí dámy jisté obavy.... Naštěstí k ucpání nedošlo:-).

Díky přechodu studené fronty jsou výhledy brilantní a ostré, prostě rozhledová pohoda. Akurát fučí, a naše bosé hlavy to chladí více než libo. Trochu tepla si užijeme jak v kulové nádrži vodojemu, tak i v podzemí. Inu, minulá vedra nahřála ocelovou konstrukci a ta teď příjemně sálá.

Každopádně ohrazenická vodárenská věž je velmi zajímavou stavbou, autorům se podařilo pojmout ryze užitkovou stavbu atypickým stylem, i když tak trochu inspirovaným ze zahraničí. Konstrukce je zajímavá z inženýrského pohledu i způsobem stavby, jednotlivé části se kompletovaly jinde a zde proběhla jen finální montáž.

https://rozhledny.webzdarma.cz/ohrazenice.htm

 

Po prohlídce zajedeme do nedaleké pivovarské restaurace Malý Rohozec, kde dáme oběd ve venkovním posezení. Z rodinných důvodů se musím neprodleně vrátit domů, tedy dáme rozchod a akci je konec.